Acasă > Stiri > Stiri ATVROM  >  Andrea Verona, victorie Enduro2 la EnduroGP-ul Portugaliei

Andrea Verona, victorie Enduro2 la EnduroGP-ul Portugaliei

3 minute

Penultima runda a Campionatului Mondial EnduroGP l-a vazut pe riderul echipei GASGAS Factory Racing, Andrea Verona, luand victoria Enduro2 in prima zi, si pe podiumul general EnduroGP in ambele zile in Valpacos, Portugalia.

• Andrea a obtinut victoria Enduro2 in prima zi
  • Italianul a dus pe podiumul EnduroGP motocicleta EC 350F in ambele zile
  • Sezonul EnduroGP se incheie weekend-ul urmator in sudul Portugaliei.

Cursele si vremea pentru penultima runda din Campionatul Mondial FIM EnduroGP in nordul Portugaliei au fost extrem de fierbinti. Cu timpi foarte stransi si temperaturi peste 30 de grade Celsius, a fost cu siguranta un weekend plin de actiune in Valpacos!

In runda a sasea, Andrea Verona nu a pierdut timpul si s-a instalat in frunte. Italianul a lucrat intens cu motocicleta sa EC 350F in timpul pauzei de vara, fiind acum gata sa primeasca rasplata pentru eforturile de pregatire depuse. Dirt bike-urile Gasgas au demonstrat inca o data cat de performante sunt!

Andrea i-a avut ca rivali pe Josep Garcia si Steve Holcombe. El a ramas in cursa si si-a adjudecat trei victorii din cele 12 teste speciale. Cu toate ca a ratat EnduroGP-ul general in fata lui Garcia, italianul a fost capabil sa il bata pe Holcombe cu doua secunde pentru a urca pe podiumul Enduro2.

Campionatul Mondial FIM EnduroGP se incheie weekendul urmator in sudul Portugaliei pe 6-8 octombrie.

Andrea Verona: „Wow, a fost un weekend de curse intens. Ritmul a fost incredibil. Sunt foarte fericit ca am castigat in Enduro2 in prima zi si ca termin pe podiumul EnduroGP in ambele zile. Cu totii ne luptam din nou pentru victorie duminica. M-am simtit pregatit, dar la proba finala de enduro m-am prabusit si m-am lovit de un copac. Eram destul de indurerat de asta, așa ca am facut doar ce trebuia sa fac pentru a termina pe podium. Campionatul se termina weekendul viitor, vreau doar sa dau tot ce am mai bun din nou si sa văd unde putem termina!”

Results: Round 6 – GP of Portugal