Acasă > Stiri > Stiri ATVROM  >  Rezultate Rally-Raid: Cupa Calarasi

Rezultate Rally-Raid: Cupa Calarasi

3 minute

Participanții la prima ediție Cupa Călărași desfășurată între 23-25 aprilie au avut parte de provocări în cadrul competiției și multămultă adrenalină. Concursul a fost înscris în calendarul FRAS pentru anul 2021 și s-a derulat pe un traseu de aproape 300 km pentru avansați și de 235 km pentru promo și debutanți, fiind organizat la același nivel competitiv cu Baja555 Romania.

Piloții de ATV-uri, SSV-uri în mare partemașini 4×4 și motociclete s-au întrecut pe drumuri de macadam, forestiere și agricole, drumuri care nu sunt destinate circulației publice. Toți concurențiiatât cei de la categoria Amatori, cât și Profesioniștii, au primit gratuit derulatoare de roadbook din partea organizatorilor, BAJA 555 Romania. Evenimentul sportiv a constituit o premieră în județul Călărași și a fost lipsit de incidente.

Pe podium, la categoria SSV PROFI, a urcat echipajul din Polonia compus din Tomasz Bialkowski și Dariusz Baskiewicz. Acesta s-a impus în fața concurenților bulgari, Tsanko Tsankov și Zornitsa Todorova.

Pe locul III s-a clasat echipajul din România format din Paul Zaig și Florin Recean. Locul IV a revenit echipajului Adi Hercz/Cătălin Iftemi.

La categoria Auto Profi s-a impus echipajul format din italianul Mauro Selvatico și Raluca BădanLa categoria Auto Promo, locul 1 a fost ocupat de Otoman Robert/Dumitru Cătălin.

La SSV Debutanți, au urcat pe podium Ștefan Unchiasu și Valentin Georgescu, impunându-se în fața echipei formate din Laurian Filimon și Ioan Duntzer.

La categoria SSV Promo, victoria a fost obținută de către echipajul Calin Camarasan/Bogdan Luha.

Piloții de ATV-uri au avut ocazia  se înscrie la clasele Hobby și Discovery. La categoria ATV Hobby, primul loc a fost ocupat de Dobra Dan care a pilotat un CFMOTO CFORCE 1000în timp ce la categoria ATV Discovery victoria i-a revenit pilotului Trușcă Adrian.

În clasamentul general Moto, pe locul 1 s-a situat riderul Căpușan Gabi.

În cadrul evenimentului au participat 3 echipaje CF Moto România Rally Team la categoriile SSV Profi și SSV Promo.

O noutate este faptul  echipajul de la SSV Promo a avut cel mai tânăr copilot (14 ani) atestat FRAS, terminând cu brio întregul traseu și ajungând la o viteză de maxim 113,6 km/h datorită îmbunătățirilor efectuate (un SSV standard din fabrică vine cu viteză maximă de 60h/h).

Echipajul de la clasa SSV Profi a concurat cu un SSV CF Moto îmbunătățit și pregătit special pentru curse de Rally raid (suspensii, frânesașiu). Echipajul a obținut locul IV. Cel de-al treilea echipaj a concurat la bordul unui SSV CF Moto ca și vehicul de deschidere și închidere traseu CUPA CĂLĂRAȘI.

Deși aflată la prima edițieCUPA Călărași a fost un real succes, atrăgând echipaje sportive la nivel international, precum și foști campioni mondiali ai DAKAR, drept pentru care organizatorii speră ca această competiție  se bucure de recunoaștere la nivel est-european. Printre partenerii evenimentului s-au numărat ATVRom si Authentic Spirit.